22 marca – Światowy Dzień Wody w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

W tym roku świętujemy pod hasłem – Doceń wodę. W Uniwersytecie Medycznym Łodzi postanowiliśmy docenić wodę w sposób szczególny – instalując w budynkach uczelni dystrybutory na wodę sieciową. Dzięki tej inicjatywie rezygnujemy z zakupu wody w butelkach PET, które stanowią ogromny problem dla środowiska i jednocześnie realizujemy zapisy nowej dyrektywy unijnej o zapewnieniu dostępu do wody pitnej. Łódzka woda kranowa ma wszystkie parametry wody źródlanej – jest czerpana z ujęć głębinowych, a przy tym jest bezpieczna, dobra i tania. Prawie 100 parametrów jej jakości badają na bieżąco laboratoria Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, a ich liczba jest sukcesywnie zwiększana.

Na tle innych wielkich miast łódzka woda sieciowa wyróżnia się też smakiem, zapachem i przejrzystością. Jej skład minerałów nie różni się niczym od źródlanej wody butelkowanej, którą możemy kupić w sklepach. Warto jednak zwrócić uwagę, że woda butelkowana jest dużo droższa od kranowej: za 1000 litrów wody źródlanej w sklepie zapłacimy 1300 zł, a za tę samą ilość „kranówki” tylko 4,18 zł.

Paweł Zawiej, Z-ca Kanclerza ds. Organizacji i Rozwoju UMED: W ubiegłym roku Uniwersytet Medyczny w Łodzi wyposażył pracowników w butelki filtrujące, co w połączeniu z instalacją dystrybutorów kranówki pozwoli ograniczyć zużycie ok. 141 000 półlitrowych butelek rocznie – to masa plastiku, który dzięki nam nie trafi do środowiska.

Łódzka woda sieciowa nalewana z poidełek do butelek wielokrotnego użytku, bidonów, termosów – to najlepszy wybór, a przy tym duma, że można samemu zrobić coś dla ochrony środowiska naturalnego.

Inicjatywie instalacji dystrybutorów w naszej uczelni i wielu innych łódzkich instytucjach patronuje Urząd Miasta Łodzi – Departament Ekologii i Klimatu oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ: Cieszy nas owocna współpraca z Uniwersytetem Medycznym. Przypomnę, że uczelnia przekazała miastu cały basen wody do podlewania drzew podczas ubiegłorocznej czerwcowej suszy. To aż 600 tys. litrów wody, z których mogliśmy wtedy skorzystać, oszczędzając jednocześnie własne zasoby tego cennego surowca. Całym sercem jesteśmy także za kampanią ZWIK Łódzka woda najlepsza, przypominamy o niej mieszkańcom i komunikujemy zalety łódzkiej kranówki na EKOportalu.

Dodatkowe informacje o walorach łódzkiej kranówki:

Łódzka kranówka aż w 90 % jest czerpana ze studni głębinowych – jurajskich, kredowych oraz czwartorzędowych, z poziomów od 100 do 900 metrów, przez co nie zawiera zanieczyszczeń środowiskowych takich jak detergenty, pestycydy, mikroplastik czy metale ciężkie. Dzięki swoim jurajskim i kredowym źródłom ma bogaty skład mineralny – występują w niej naturalne pierwiastki i związki chemiczne niezbędne do życia: wapń, magnez, potas, sód, fluorki, w ilości ok. 330 mg/l. Nad jakością łódzkiej wody stale czuwają pracownicy laboratoriów ZWIK, którzy analizują próbki pobierane na sieci zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Na jakością wody czuwają również małże, okonie i świecące bakterie. Żywe organizmy są niezwykle czułe i reagują natychmiast na zmiany parametrów wody. Dopiero tak skontrolowana woda trafia do odbiorców.

About The Author

Rafał Chęciński